« Tagasi

22. septembril tähistatakse Avispeal vastupanuvõitlejate päeva

22. septembril kell 13.00 kutsub MTÜ Võnnusvere OK Avispeale mälestusmärgi Avispea mõõk juurde vastupanuvõitlejate päeva tähistamisele. Möödub viis aastat Avispea mõõga avamisest.

Pärast ametlikku osa Pisikeste Pillide Pundi kodukontsert.

Info: Raul Oja, tel 5306 2980

Avispea mõõk – mälestusmärk piirkonna vabadusvõitlejatele avati Avispeal 2013. aasta vastupanuvõitluse päeval. Mälestusmärgi ja infotahvliga mälestati Teise maailmasõja aegseid ja järgseid metsavendi, omakaitse liikmeid ja külaelanikke, kes kaitsesid oma kodusid võõrvallutajate eest ja neid, kes oma kodudest abistasid vastupanuvõitlejaid. Avamisel, kuhu oli vihma trotsides kogunenud ligi seitsekümmend inimest, mõeldi kõigile neile, kes ka keerulistel aegadel Eesti mõtet edasi kandsid.

Mälestusmärgi avamise initsiaatorid ja teostajad olid MTÜ Võnnusvere OK juhatuse liikmed Meret ja Raul Oja, kelle kodu lähedale, Liivaoja (endise Liiva) talu maadele see püstitatud saigi. Mälestusmärgi ühe osa ehk kivisse raiutud mõõga sepistas Väike-Maarja kandi kohalik sepp Ermo Lood.

Avamisel jagas mälestusi endine metsavend ja endiste poliitvangide Lääne-Virumaa ühenduse esimees Ruuben Lambur. Vastupanuliikumisest Avispea kandis rääkis koduloouurija Asael Truupõld. Leinakimbu, küünlaid ja lilli vaba Eesti eest võidelnuile asetasid mälestusmärgile nii vallavanem Indrek Kesküla, endise Liiva talu peretütred, kelle pere Siberisse küüditati, kui paljud kokkutulnud inimesed.