20.08.18

Ebavere loodus-matkarada

Ebavere loodus-matkarada asub Ebavere maastikukaitsealal 3 km Väike-Maarjast Tartu poole. Mäele lähenedes paistavad kaugelt viidad EBAVERE JOOKSURAJAD SUUSARAJAD KELGUMÄGI. Samas on uus tervisespordikeskuse olmehoone ja parkimisplats. Eemalt paistab viit "Ebavere mägi. Matkarada". Hoone ja tabetahvli vahelt algabki teekond.

Kogu raja pikkus on 5 km, kuid on võimalik valida ka lühem tee. Parem on jalgsi matkata, kuid on võimalok sõita ka jalgrattaga. Rada on kaetud saepuruga ja pehmevõitu. 

 

Matk on alanud. Esimene tõus on ületatud.     Jätkub tõus Ebavere mäele.

Matk algab väikese languse ja järsu tõusuga. Majadest möödudes tuleb varsti valida, kas minna vasakule (talvine suusatajate rada) või paremale, mäe tipu poole.

Ebavere on hiiemägi, kus muinaseestlased käisid puidust jumalakujude juures palvetamas ja ohvriande toomas. Läti Henriku Liivimaa kroonika kirjeldab nende kujude maharaiumist: " ...kusjuures rahvas imestas, et seejuures verd ei voolanud".

Mäest allatulek on kergem     Ebavere mäe asukad ootavad ülesotsimist.

Kui oled mäe tipus tutvunud Ebavere legendidega ja muuga, mis stendil, puhanud jalgu võid jälle edasi rännata. 

Rada pöörab mäe tipu juurest lõunasse ja jõuab välja Vao tee lähedale. Nüüd jälgi suusamatkajate viitasid! Tee keerab   järsult põhja poole. Vahepeal on võimalik ka "lõigata", teekonda lühendada, kui keerata radupidi paremale. Jälgi matkaraja kaarti, seal on need katkendliku joonega.

Matkates on tore jälgida loodust. Raja ääres on 12-l pildialusel 48 lille, põõsast, lindu, looma, kes kõik kasvavad-elavad Ebavere metsas. Otsi neid, eriti lilli, põõsaid, puid vaatealuse lähedusest!

Kui aega on rohkem, võib lisaks matkarajale üles otsida admiral Johan Pitka talu koha. See on Ebavere mäe all Vao tee ääres. 

Ebavere mäel kasvavaid puid ja põõsaid.     Ebavere mäe õistaimi.

Ebavere maastikukaitseala on Rakverest Väike-Maarja - Vägeva - Tartu maanteed mööda 28 km, Tartu poolt tulles Rakkest 17 km.

Vaata ka: Ebavere legendid ja tänapäev


Soovi korral matkale kaasa matkajuht: tel. 32 61 625

 

Toimetaja: -