11.05.18

Aasta tegija 2014

Valla aasta tegija 2014 on Kadri Kopso

Valla aasta tegija 2014 on Kadri KopsoValla aasta tegija 2014 tunnistus ja auhind (klaasikunstnik Riho Hüti kujundatud kristallvaas) anti 24. veebruaril Väike-Maarja seltsimajas toimunud Eesti Vabariigi 97. aastapäeva aktusel üle Eesti sümbolehitiste arhitekti Alar Kotli loo jutustajale Kadri KOPSOLE. 

2014. aasta oli Kadri Kopsol tihedalt seotud arhitekt Alar Kotli loomingu taastutvustamisega. Ehitusala ja arhitektuuri hästi tundva inimesena võttis Kadri Kopso oma missiooniks teha Alar Kotli (27.08.1904–4.10.1963) looming tema 110. sünniaastapäeva tähistamise puhul jälle nähtavaks.

Kadrit ajendas Kotli teemaga sügavuti tegelema asjaolu, et Väike-Maarjas sündinud, Rakveres ja Tartus õppinud ning Danzigi Tehnikaülikoolist arhitektikutse saanud tipparhitekti Alar Kotli loomingusse kuuluvad enam kui saja tema projektide järgi Eestisse ehitatud hoone kõrval ka niisugused Eesti sümbolehitised nagu Tallinna Lauluväljak ja presidendikantselei. Lisaks on ta Estonia teatri taastamisprojekti looja. 

Kadri otsis kontakti Kotli perega, tegi Pandivere giidide koolituse lõputöö kohalikust suurkujust – Alar Kotlist ja valmistas arhitekti 110. sünniaastapäeva tähistamiseks ette sisukad Kotli teemapäevad Väike-Maarjas, Rakveres ja Tallinnas. Kõik ikka selleks, et anda võimalikult palju infot Alar Kotli eluloo, töö ja kaunite ehitiste kohta. 

Pea aasta kestnud Kotli-teemaliste ürituste sari tipnes näituse „Sümbolite arhitekt Kotli" avamisega Väike-Maarja gümnaasiumi algklasside majas. Näitus tõi Alar Kotli ja tema rikkaliku loomingu rahvale taas lähemale ja avas hulganisti Alar Kotli uskumatult rikka isiksuse erinevaid tahke. Näitus andis põhjaliku ülevaate tema elust ja laialdasest tööst ning seda rikastas rohke väljapanek arhitekti kavandatud mööblist, pisiskulptuuridest, tekstiilidest, joonistustest ja isiklikest esemetest. 

Väike-Maarjast rändasid näitusetahvlid Rakverre, Tallinnasse ja edasi teistesse Eestimaa paikadesse. 

Lisaks Alar Kotli teema kajastamisele väärib esile tõstmist Kaarli talu perenaise Kadri Kopso kiindumus koduleibade küpsetamisesse, mis viis laiemale avalikkusele leivaküpsetamise õpitubade korraldamiseni, samuti tema tegevus maheteravilja kasvatamise ja ökotoodete tervislikkuse propageerimisel.

Kadri Kopso on ka ühiskondlikult aktiivne: laulab kammerkooris Solare ning on tegus, ettevõtlik ja hakkaja Väike-Maarja Põllumeeste Seltsi liige.

 

Toimetaja: -