11.05.18

Aasta tegija 2017

Valla aasta tegija 2017 on Hans Kruusamägi 

Valla aasta tegija 2017 on Hans Kruusamägi Valla aasta tegija 2017 tunnistus ja auhind (Ermo Loodi teemakohane sepis) anti 23. veebruaril Väike-Maarja seltsimajas toimunud Eesti Vabariigi 100. aastapäeva aktusel üle rukkikasvatuse propageerijale ja eestkõnelejale, rukkikuningas Hans Kruusamägile.

24. augustil 2016 korraldasid Eesti Rukki Selts, Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda ja Eesti Põllumeeste Keskliit Äntus rukkikuningas Hans Kruusamägi valdustes suure külvipäeva, millega sai alguse Eesti Vabariigi 100. aastapäevale pühendatud ülemaaline rukkiaktsioon „100 rukkipõldu ja miljon juubelileiba Eestile!". 

15. augustil 2017 korraldasid Eesti Rukki Selts ja Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda piduliku rukkilõikuse, kus Hans Kruusamägi lõikas oma eelmise aasta augustis külvatud rukkipõllult sümboolselt esimese rukkivihu. 

Uudseviljast tootsid veskimehed leivajahu ja sellest küpsetatud rukkileib jõudis Juubelileiva nime all tarbijateni. 17. novembril lõigati Eesti Rahva Muuseumis toimunud Põllumajandus-Kaubanduskoja lõikuspeol rukkikuningas Hans Kruusamägi osalusel pidulikult lahti esimene miljonist juubelileivast – ühe meetri pikkune, hullutavalt lõhnav ja ehe uudseleib.

Hans Kruusamägi on öelnud: „Millal siis veel, kui mitte meie riigi suure juubeli puhul teadvustada endale aastasadade jooksul siinmail austatud tavasid ja rahva elujõu allikaid. Rukkileival on siin asendamatu koht."

Silmapaistvate saavutuste eest rukkikasvatajana omistas Eesti Rukki Selts 2007. aastal Hans Kruusamägile rukkikuninga tiitli. Tema missioonitundest kantud tegevuse eesmärgiks on olnud hoida elus rukkikultuuri, rukki kasvatamise, tarbimise ja aretamise traditsioone ning pärandada noorele põlvkonnale austust leiva ja leivavilja vastu.

OÜ Simuna Ivax, mille juht Hans Kruusamägi on, tegeleb teravilja- ja rapsikasvatusega 1860 hektaril, millest rukki all oli 2017. aastal 550 ha. Lisaks on ettevõttel neli kalakasvatust, kus kasvatatakse forelli ja tuura. Ettevõte annab tööd 17 töötajale.

Hans Kruusamägi oli ka Eesti Aasta Põllumees 2017 kandidaat.

 

Toimetaja: -