Kartulipealinnas toimus avatud talude avaüritus

Pühapäeval toimub järjekorras kuues üleriigiline avatud talude päev, kuid juba täna on kolmveerand üritusel osalevatest taludest külalistele avatud. Täna korraldati ka kartulipealinnas Simunas avatud talude päeva avaüritus.

Väike-Maarja vallavolikogu esimees Hans Kruusamägi ütles oma sõnavõtus, et igatahes on tänane päev tähtis nii meile, kui ka tuhandetele maal tegutsevatele ettevõtjatele ja talutootmistele üle Eesti. "Täna me saame taaskord kinnitada, et kuuldused meie talude lõpust on kõvasti liialdatud – me oleme endiselt elus! Ja mitte ainult elus vaid koguni tegutseme ja toodame siiani suure osa meie Eestimaa inimeste igapäevasest toidust," sõnas Kruusamägi.

Väike-Maarja vallavanem Indrek Kesküla lisas, et maal tegutsevad talud kinnitavad tänase ja homse üritusega taaskord, et nad on füüsiliselt avatud, kuid kindlasti ka sisuliselt avatud – avatud suhtlema, läbi rääkima, oma tegevust ja väärtusi tutvustama. "Et keskvalitsus teaks ja arvestaks nendega ja looks võrdseid võimalusi võrreldes teiste riikidega EL-is," sedastas vallavanem. "Avataud Talude Päev annab võimaluse tutvustada tegevusi, mille järjepidevus on kestmas põlvest põlve, aga ka seda, et Eestimaal sündivad lapsed ei arvaks, et piim ja leib tulevad poe laoruumist," lisas Kesküla.

Avatud talude päevale osalema on praeguse seisuga registreerinud 281 talu ja maaettevõtet, kellest 210 on avatud ka laupäeval. Ülevaate avatud taludest ja nende päevakavast leiab ürituse ametlikult veebilehelt www.avatudtalud.ee.

Endale meelepärase teekonna koostamisel saab tänavugi kasutada mobiilirakendust Navicup, kus on samuti olemas avatud talude kaart. Äpi abil saab planeerida sobivaimad talude külastamise ajad ja teekonnad ning lasta ennast õigetesse kohtadesse kohale juhatada.

Soovitused talude külastajale:

• planeeri oma teekond veebilehel www.avatudtalud.ee ette;
  • varu külastuseks aega;
  • võta kaasa hea tuju;
  • kuula võõrustaja juhiseid – kuhu parkida, kuhu oma prügi visata, kus mugavalt jalga puhata;
  • uuri talude programme ja pea kinni kellaaegadest;
  • riietu vastavalt ilmale;
  • võta kaasa sularaha;
  • jäta oma lemmikloom koju, sest ta võib talu loomi ehmatada või ootamatult käituda;
  • võta kaasa oma tass ja lusikas-kahvel, et vältida tarbetut plastprügi;
  • ära toida talus olevaid loomi või küsi selleks pererahva luba;
  • uuri pererahvalt nende tegemiste kohta, küsi küsimusi ja näita üles huvi.

Avatud talude päeva korraldavad maaeluministeerium, Põllumajandusuuringute Keskus, Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda ning Eestimaa Talupidajate Keskliit. Avatud talude päeva korraldamist rahastatakse Eesti maaelu arengukavast 2014–2020 ja Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist.