Keeletammikusse istutati järjekordne tamm

Reede keskpäeval istutas tänavune Ferdinand Johann Wiedemanni keeleauhinna laureaat Jüri Viikberg Väike-Maarja Vabadussõja mälestussamba juures olevasse keeletammikusse omanimelise puu.

Väike-Maarja vallavanem Indrek Kesküla sõnas, et tänu Ferdinand Johann Wiedemanni keelauhinnale me väärtustame eesti keelt ning emakeele parimaid hoidjaid, uurijaid, arendajaid. „Wiedemanni keeleauhind on kui elutöö auhind eesti keele hoidjale. See auhind on kasvanud siit Väike-Maarjast üle-eestiliseks ning selle jätkumine on oluline, läbi ühise keele saame tunda ennast kokku kuuluvana, kuuluvana ühe rahva hulka," lausus vallavanem.

Jüri Viikberg on töötanud pikka aega Eesti Keele Instituudis, samuti Tallinna Ülikoolis ja Uppsala Ülikoolis. 1989. aastal kaitses ta Tartu Ülikoolis doktorikraadi väitekirjaga Siberi eestlaste keelest "Eesti keelesaared Siberis (tekkimine, areng, kontaktid)".

Viikbergi peamised uurimisvaldkonnad on eesti murded, väliseestlaste keel ja kirjakeele ajalugu. Ta on juhtivaid murdeuurijaid, kellelt ilmus äsja "Eesti murrete grammatika", mis ühtlasi on esimene tervikülevaade eesti murrete grammatilisest ehitusest. Jüri Viikberg on koostanud ja toimetanud ka mahukat "Eesti murrete sõnaraamatut" ning ta on kõrgkooliõpiku "Eesti murded ja kohanimed" üks autoreist. Murdeuurimise kõrval on Jüri Viikberg pühendunud eesti keele ajaloole, mille seletamisel on tema tähelepanu pälvinud keelekontaktid, väliseesti keel ja laensõnavara.

Jüri Viikberg on üllitanud üle saja teadusliku ja populaarteadusliku publikatsiooni. Pühendunud õppejõuna on ta innustanud üliõpilasi otsima vastuseid eesti keele kujunemise eri tahkudele ja hindama eesti keele mitmekesisust. Lisaks on ta osalenud paljude erialaste töörühmade ja valdkondlike komisjonide töös.

Pärast tamme istutamist ja ühispildi tegemist jätkus Väike-Maarja keelepäev konverentsiga seltsimajas, kus Jüri Viikberg esines ettekandega sõnalaenudest, Lembit Vaba sõnavara uurimisest ja Ene Vainik sellest, kuidas eestlane tunnustab. Ettekannetele järgnes vestlusring "Noorte keelemaastik", mida juhtis Andra Kütt.

F. J. Wiedemanni keeleauhind määratakse igal aastal ühele isikule väljapaistvate teenete eest eesti keele uurimisel, korraldamisel, õpetamisel, propageerimisel või kasutamisel. Aasta tagasi määrati Wiedemanni keeleauhind Helle Metslangile, esimesena sai selle 1989. aastal Henn Saari. Auhinna suurus on 65 000 eurot.

F. J. Wiedemanni keeleauhinna laureaadid:
1989 Henn Saari
2019 Krista Kerge
2020 Helle Metslang
2021 Jüri Viikberg

Iga laureaat on istutanud Väike-Maarjasse oma tamme. Jakob Liivi pargis on laureaatide tammed aastatest 1993-1996 ja Väike-Maarja Vabadussamba pargis aastatest 1989-1992 ning alates 1997. aastast.