Väike-Maarja muuseum

Aadress: 

46202 Pikk 3 Väike-Maarja, Lääne-Virumaa.

Kontakt: 
Tel. 326 1625 muuseum@v-maarja.ee

Kodulehekülg: 

https://sites.google.com/site/vaikemaarjamuuseum/ 

 

Väike-Maarja Muuseum on avatud:

1. mai - 30. sept:  T-L kell 10-17.00

1. okt - 30. apr: E-R kell 10-17.00
Teistel aegadel kokkuleppel.
 
Piletihinnad:

 

Sooduspilet    1 euro

Üksikpilet        2 eurot

Perepilet         3 eurot

Grupipilet*       30% soodsam üksikpileti hinnast 

*Grupp koosneb 10 või enamast külastajast

Väike-Maarja muuseumi asutas Väike-Maarja kolhoos 1986. a. Muuseum asub endises kihelkonnakooli majas, mis renoveeriti pärast 1984. a põlengut kooliaegse plaani järgi. Kolhoosi ajalugu käsitlev ekspositsioon avati maja teisel korrusel 1988.a. aprillis.Viis aastat hiljem, 1993. a mais, valmis Väike-Maarja ajalugu kajastav väljapanek, mis asub põhikorruse kuues ruumis ning käsitleb aega 19. sajandi viimasest veerandist nõukogude okupatsioonini.

Ekspositsiooni alguses saab ülevaate Väike-Maarja kihelkonna ja aleviku ajaloost ning siin elanud kuulsustest: maadeuurijast Paul Theodor von Krusensternist, jõumees Georg Lurichist, arhitekt Alar Kotlist jt. Väike-Maarja kihelkonna plaanil on kirjas külad ja mõisad 1913. aasta seisuga. Enne 1940. aastat töötanud kauplused ja töökojad on märgitud Väike-Maarja skeemile.

Teise ruumi on kujundatud sajandivahetuse talu pere-ja magamistuba. Samas on ka töö-ja tarbeesemed. Väljapanekus võib näha talu mõisast priiks ostmise lepingut 1870. aastast ja teisi dokumente, mis kajastavad eesti talude kujunemist. Kuigi ekspositsiooni lõpuaastaks on 1940, kajastab väljapanek ka nõukogude-aegseid repressioone, s.h. sundasumist Siberis.

Seltside tuba on sisustatud rahvusliku ärkamisaja ettevõtmiste, näitetruppide, laulukooride, kohalike laulupidude ning muusikaseltsi materjalidega. Muusikaelu juhina tegutses siin aastaid Johan Elken. Kajastatud on 1896. aastal Johan Kotli poolt asutatud Väike-Maarja Põllumeeste Seltsi ja tema rüpest võrsunud seltside tegevus. 1912. a ehitati Jakob Liivi ja Märt Meose juhtimisel selle aja Eesti suurim põllumeeste seltsimaja (praegune rahvamaja).

Kirjanduse toas tutvustatakse Väike-Maarja parnassi - Jakob Liivi, Peeter Jakobsoni, Kaarel Krimmi, Jakob Tamme, Otto Müntherit, Mihkel Kampmaad, aga ka Väike-Maarjas ja selle ümbruses elanud kuulsat kirjandusteadlast Villem Alttoad, pastorit ja kirjameest Johannes Hiiemetsa. Samas on sisustatud nurgake sajandivahetuse koolmeistri elutoast.

Kohalike koolide ajalugu on välja pandud järgmisesse tuppa. 1873. a avati Väike-Maarja kihelkonnakool. See saavutas tunnustuse, kui koolis töötasid juhatajatena Peeter Koit, Jakob Tamm ja Märt Meos. Siin õppis ka Anton Hansen Tammsaare. Ettekujutuse vanast klassitoast annavad endisaegsed pingid, arvelaud, petroolilamp ja maakaart. Tuba saab klassiruumina kasutada praegugi, sest tänapäeva meistrid on vanade eeskujude järgi valmistanud veel kolm uut pinki, kantsli ja tahvli.

Esimese korruse ekspositsioon lõpeb ülevaatega kodu-uurija Eduard Leppiku elust ja tegevusest ning muuseumi ajaloost.

Väljapanek Väike-Maarja kolhoosi ajaloost kajastab suurmajandi kujunemist alates 1948. aastast, majandustegevust 1980. aastate lõpuni ning jagunemist firmadeks 1993. aastal. Muuseumihoone teisel korrusel on ka ruum, kus on võimalik korraldada näitusi.

Väike-Maarja Muuseumi osana tegutseb Vao Tornlinnus