20.08.18

Simuna Kooli looduse õppe- ja matkarada

Õppe- ja matkaraja kaart


Simuna Kooli looduse õppe- ja matkarada algab Simuna kooli tagant. 

Arvestades ümberringi laiuvat lauskmaad, kutsuvad kohalikud elanikud raja alguses olevat küngast hellitavalt "mäeks". Keskkonnanõuetele vastavalt on endine prügimägi mullaga kaetud ja sellest on kujunenud tänuväärne paik talviste suusatundide läbiviimiseks. (p 1)

 
Edasi suundub rada metsa, kus matkajad loodusega sõbraks saavad ja sõpruse märgiks auväärset haavapuud kallistavad. (p 2)


Mets võtab oma külalised vastu ning tutvustab omalt poolt 'külakostiks' segametsa, männikut, kaasikut, kuusikut ja raba. Saab selgeks hulk taimeliike. Kui olla hästi vaikselt on võimalik tundma õppida erinevate lindude laulu ning kui on kannatust istuda mõnda aega väga tasa, võib kohata ka metsloomi, kelle jälgi talvel lumel näha on. (p 2)
 

Kui umbes pool teekonnast läbitud, toimub kohtumine 'pokurahvaga', kes oleks nagu E. Valteri 'Pokuraamatust' välja astunud ja nüüd otsustanud end siia sisse seada. (p 3)

Edasi kulgeb rada mööda vana taliteed (p 4), mille äärde jäävad kunagise turbakaevandamise käigus tekkinud veesilmad. (p 5)

Rada jõuab kristallselge veega, kuid tänaseks rohtu täis kasvanud Mällo (p 6) järve äärde. 

Rada viib üle silla ja mööda järvekallast põnevale ja ettearvamatule koprarajale. (p 6)

Koprarada lõpeb Simuna allika juures, kust saab alguse Pedja jõgi. (p 7) Siin on võimalik matkast puhata, kaasavõetud einet nautida, lõket teha, kiikuda. 

Õppe- ja matkaraja pikkus on umbes viis kilomeetrit.

Sama rada võib läbida ka vastupidises suunas: alustada allika juurest ja lõpetada koolimaja taga. Sellest lähtudes ei ole viitadel suunda näitavaid märke.

 

Toimetaja: -