Kaitseväe suurõppustele saabuvad langevarjurid ja rasketehnika

Kaitsevägi ja Kaitseliit korraldavad koostöös liitlastega mais kaks mastaapset õppust: 1-14. maini viiakse läbi USA juhitud suurõppus Swift Response 2021 ning mai teises pooles Kaitseväe iga-aastane suurõppus Kevadtorm.

Mõlemad õppused hõlmavad Nurmsi (Koigi) lennuvälja ja selle lähiümbrust ning Kaitseväe Keskpolügooni. 6. mai hilisõhtul korraldavad liitlasüksused Nurmsi lennuväljale õhudessandi: lennuväljale maandub sadu langevarjureid, kes transporditakse 7-12. mai vahelisel perioodil helikopteritega Kaitseväe Keskpolügoonile. Lisaks langevarjuritele heidetakse lennukitelt alla ka varustust, sealhulgas rasketehnikat. (Illustreeriv video, kuidas näeb välja varustuse allaheitmine https://youtu.be/4X_8WSs1oFU ).

Transpordilennukid sõduritega saabuvad mitmes laines, madallennud toovad kaasa märkimisväärse müra. Õppuse käigus kasutatakse imitatsioonivahendeid (paukmoona). Ohutuse tagamiseks on lennuväljale ligipääs sõjaväepolitsei poolt piiratud – langevarjurite mandumisel ja rasketehnika allaheitmisel on ohutus kriitilise tähtsusega. Langevarjudessandi ajal ei ole lubatud Tallinn - Tartu maanteel dessandi piirkonnas (kilomeetritel 94 – 98) peatuda ja parkida, et mitte takistada liiklust maanteel. Kui tavapäraselt on huvilistel võimalik kaitseväe ja liitlasüksuste tehnikaga tutvuda, siis sel korral me kahjuks tutvustust Covidi piirangute tõttu korraldada ei saa.

Dessantoperatsiooni ajal on Nurmsi lennuväljal ja selle ümbruses rangelt keelatud kasutada droone või muid mehitamata lennuvahendeid.

Õppuse alasse jäävad omavalitsused on: Türi vald, Paide linn, Järva vald, Tapa vald, Kadrina vald, Kuusalu vald, Rakvere vald, Haljala vald, Väike-Maarja vald. Peamiselt toimub nähtav ja kuuldav tegevus siiski Nurmsi lennuvälja ja Tapa vahelisel alal.

Õppused koormavad tavapärasest enam ka kohalikke teid. Kui teekate kaitseväe tehnika tõttu kannatab, parandab kaitsevägi selle koheselt või esimesel võimalusel, teede kahjustustest palume teada anda tsiviil-sõjalise koostöö ohvitserile (kontakt allpool).

Swift Response ja langevarjudessant Nurmsis on osa Ameerika Ühendriikide korraldatavast üle-Euroopalisest õppusest Defender 21, ms on viimase 25 aasta suurim USA läbi viidav õppus Euroopas. Õppus toimub samaaegselt 16 riigis ja selles osaleb kokku 28 000 kaitseväelast eri maadest.

Õppusel järgitakse rangelt Covidiga seonduvaid piiranguid - Eestisse saabuvad USA kaitseväelased on kõik Covidi vastu kaks korda vaktsineeritud, kontaktid üksuste vahel ning tsiviilelanikkonnaga on minimaalsed, vajadusel kasutatakse osalejate tervisliku seisundi hindamiseks kiirteste.

Swift Response aitab kaitseväel tugevdada koostööd USA ja NATO üksustega. Õppuse raames saavad väärtuslikke oskusi ja kogemusi meie õhuväelased, õhutõrjujad, logistikud, 1. jalaväebrigaad ning sõjalised planeerijad. Punased

Kaitsevägi ja Kaitseliit tänavad Järvamaa, Harjumaa ja Lääne-Virumaa omavalitsusi ja elanikke mõistva suhtumise eest.

Õppuse ala ja korra eest vastutav kapten Marek Vitsur, +372 5082 506 marek.vitsur@kaitseliit.ee.