Maakonna kultuuriauhindadega pärjati Hanno Tamm ja Helena Veelmaa

Kolmapäeval, 29. jaanuaril andis Tapa kultuurikojas Eesti Kultuurkapitali Lääne-Virumaa eksperdigrupp Maa Soola auhinna koduloouurijale ja isamaaliste ürituste korraldajatele Hanno Tammele ning üllatuspreemia noorele jõutõstjale Helena Veelmaale.

„Ma olen saanud mitmeid tunnustusi, aga see Maa Soola nimeline tunnustus on mulle kõige südamelähedasem – mulle kui talupidajale. See sobib mu mentaliteedi ja mõtlemisega kokku," kõneles Tamm pärast tunnustuse saamist ja tänas vallavalitsust ning kõiki, kes teda meeles on pidanud.

Oma suurepäraste tulemustega kõiki üllatanud jõutõstja Helena Veelmaa sõnas, et oli väga liigutatud, kui Tapa kultuurikotta astus. "Märkamine ja tunnustamine annavad mulle kindlustunnet, et teen õiget asja," sõnas noor jõutõstja. "Eesti kultuurkapitali tunnustus "üllatus" tuli mulle väga-väga suure üllatusena. On hea tunne, kui mu tegemistel hoitakse silma peal ja osatakse hinnata ka töö vilju," rõõmustas Veelmaa. „Märkamine teeb südame soojaks, toob naeratuse näole ja motiveerib trennis võistluste parimate tulemuste nimel maksimaalselt pingutama".

Pildil (vasakult) Indrek Keskküla (Väike-Maarja vallavanem), Hanno Tamm (preemia "Maa sool" laureaat Hanno Tamm ja Riho Tell (Tapa vallavanem). Foto: Indrek Jurtšenko.Väike-Maarja vallas Tisleri talus elav koduloohuviline Hanno Tamm on 1965. aastast alates teadlikult kogunud ja säilitanud väärtuslikku vanavara – eeskätt Eesti talukultuuriga seotud esemeid. Aastakümnetega on ta päästnud hävimisest suurel hulgal taluajalooga seotud esemeid ning hoiab ja säilitab neid tulevastele põlvkondadele.

Muuhulgas kogub Hanno Tamm ka palju muud väärtuslikku, muuseas apteegiantiiki. See on üsna spetsiifiline tegevus ja võib arvata, et tema juures on üks Eesti märkimisväärsemaid apteegiantiigi kogusid.

Lisaks väärtusliku vanavara säilitamisele on Tisleri talu peremees uurinud aastakümneid Porkuni lahingut ja ära näinud Vistla memoriaali rajamise. Veel jõudnud panna kaante vahele vennatapulahingu loo.

Tamm tähistas okupatsiooniajal Porkuni lahingus langenute hauad vaskristidega, nüüd aga hoolitseb mälestuspaiga ja Vistla memoriaali korrashoiu eest.

Kui 2019. aasta 21. septembril sai 75 aastat päevast, mil sajad eestlased Porkuni väljadel üksteist maha tapsid, sai Hanno Tamme initsiatiivil ürituse auks korraldatud ajalookonverents "Porkuni lahing 75 aastat". Konverentsile järgnes väärikas mälestuspäev langenute haudadel Loksa ja Vistla külades. Üritusel toimus ka raamatu "Porkuni vennatapulahing 1944. Üks Virumaa lugu" esmaesitlus,  mille üks autoritest on Hanno Tamm. Raamat müüdi kõikjal kiiresti läbi enne esmaesitlust. Tuli trükkida lisatiraaž. Konverentsil osales üle 150 kuulaja.

Helena Veelmaa (23) on jõutõstmisega tegelenud viimased pea kolm aastat.  Ta on Eesti meister lamades surumises ja osalenud ka EM-il. Helena õpib sisekaitseakadeemias ja töötab Viru vanglas. Talle meeldivad kord ja kindlad reeglid ning see on arvatavasti ka tema sporditulemuste edu taga. 

Tulemused 2019:

 • Jaanuar – nimetati jaanuaris alaliidu poolt 2018. aasta parimaks juunior naisjõutõstjaks.
 • Veebruar – jõustruktuuride auhinnavõistlus klassikalises jõutõstmises, I koht naiste arvestuses.
 • Märts – Eesti meistrivõistlused lamades surumises (varustusega), I koht -72 kg.
 • Aprill – Tallinn-Helsingi-Stockholm linnavõistlus klassikalises jõutõstmises, II koht naiste arvestuses. Helena tegi sellel võistlusel kolm uut Eesti rekordit (kükk 145 kg, surumine 87.5 kg, kogusumma 392,5 kg).
 • Aprill – vanglateenistuse meistrivõistlused saalihokis, SKA II koht.
 • Mai – üliõpilasmeistrivõistlused klassikalises jõutõstmises, I koht naiste arvestuses.
 • Mai –  SELL games, I koht -72 kg ja naiste absoluutne võitja. Uuendas enda nimel olnud Eesti rekordit kükis (155 kg) ja kogusummas (410 kg).
 • Juuli – üliõpilaste Maailma Karikavõistlused klassikalises jõutõstmises, III koht -72 kg. Lisaks saavutas üksikaladel kükis kolmanda koha tulemusega 165 kg uuendades taaskord Eesti rekordit. Peale küki uuendas ka surumise rekordi 92.5 kilogrammile. Lisaks tegi Helena kogusumma rekordi, milleks tuli 427.5 kg.
 • Oktoober – Eesti meistrivõistlused klassikalises jõutõstmises, I koht - 72 kg, naiste absoluutne võitja. Helena saavutas uued rekordid surumises, jõutõmbes ja kogusummas, vastavalt 93 kg, 175.5 kg ja 428.5 kg.
 • Oktoober – vanglateenistuse meistrivõistlused sisesõudmises, I koht naised -35 vanuseklass. 
 • November – üliõpilaste lamades surumine, I koht +63 kg,  naiste absoluutne võitja.
 • November – Eesti meistrivõistlused lamades surumises, I koht -72 kg, naiste absoluutne võitja. Uus Eesti rekord lamades surumises – 94 kg.